Kalendarz

Święto Katedry św. Piotra Apostoła

Data: Sobota, 22 Luty 2020
Opis:

Do roku 1969 Kościół łaciński obchodził dwa święta związane ze Stolicą Piotrową: Katedry św. Piotra w Rzymie (18 I) i Katedry św. Piotra w Antiochii (22 II) -  jako że Piotr był biskupem tych dwóch miast. Po reformie liturgii oba te święta zostały połączone w jedno pod wspólną nazwą: Katedry św. Piotra Apostoła.

Co to za święto i czym jest katedra?

Katedra jest tronem biskupa symbolizującym jego władzę pasterską, a zwłaszcza obowiązek i prawo do nauczania prawd Ewangelii. Kościół, w którym ów tron stoi nazywamy stąd katedrą, czyli kościołem katedralnym. To święto jest jedyne w swoim rodzaju. Nie świętujemy żadnej tajemnicy z życia Jezusa, nie wspominamy świętego lub rocznicy poświęcenia kościoła. Słowo „katedra” kojarzy się z kościołem biskupa. Pierwotnie to słowo oznaczało podwyższone miejsce, z którego naucza biskup. Katedra św. Piotra przypomina o trwaniu misji, którą Jezus powierzył rybakowi znad jeziora Galilejskiego. Każdy kolejny biskup Rzymu jest jednocześnie pasterzem całego Kościoła. 

Módlmy się za papieża, biskupów i całe duchowieństwo, aby dobry Bóg mógł prowadzić swój Kościół przez swoich kapłanów.

Miejsce: Cała wspólnota Kościoła katolickiego.
Informacje dodatkowe: Dzisiejsze święto przypomina, że Stolica Piotrowa jest podstawą jedności Kościoła. Kościół modli się, aby "pośród zamętu świata nasza wiara pozostała nienaruszona".
Kontakt: ☎ +48 728 260 287

Wstecz

Nasze pismo parafialne "ZNAK ZBAWIENIA"

 

Pismo parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Rzeszowie "ZNAK ZBAWIENIA" wydawane jest w każdą niedzielę. 

W tym piśmie podejmowane są różne sprawy z dziedziny teologii np. tłumaczenie słowa Bożego. Zamieszczane są intencje Mszy Św. na dany tydzień, niektóre ważniejsze ogłoszenia i informacje dotyczące życia parafii.

Zapraszamy do czytania tej gazetki oraz do czytania prasy katolickiej w ogóle. 

Nagrania audio do odsłuchania