Jesteśmy posłani

"Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam" (J 20, 21)

Co ja czynię?

"Nie czynię bowiem dobra, którego chcę, ale czynię to zło, którego nie chcę" (Rz 7,19)

Adwent rozpoczęty. Jaki to czas dla ciebie?

Opublikowano: niedziela, 01, grudzień 2019

Kiedyś to okres pokutny, dzisiaj raczej radosny i pobożny. Modlitwa, post i jałmużna to najważniejsze dobre uczynki, które powinniśmy czynić. Słowa Pana: "uważajcie na siebie, aby wasze serca nie były ociężałe wskutek obżarstwa, pijaństwa i trosk doczesnych, żeby ten dzień nie przyszedł na was znienacka, jak potrzask" (Łk 21, 34) - mówią o tym, abyśmy byli gotowi na przyjście Zbawiciela. Dziękujmy Bogu za to, że mamy tę szansę jeszcze tu na ziemi "naprawiać" to, co złe. Abyśmy uczynkami miłosierdzia względem ciała i duszy mogli być w pełni gotowi na narodziny Chrystusa - Boże Narodzenie.

W pierwszym okresie adwentu przygotować się mamy na paruzję, czyli ostateczne przyjście Chrystusa u końcu czasów. Szczęśliwe były oczy tych, którzy widzieli, jak rodzi się i żyje Chrystus przed wiekami. Wielu chciałoby to widzieć i żyć pośród Niego, ale czasu nie cofniemy - to już było. Wielu chciałoby słyszeć głos Chrystusa, ale nie słyszeli. Czekamy więc na koniec czasów, aby móc oglądać i słyszeć, a przede wszystkim z Nim przebywać na końcu czasów. W tym okresie dajmy wyraz największego zaufania Bogu i pokory nas samych, aby narodzenie Chrystusa było naszym narodzeniem i nadzieją spotkania się z Nim.

W drugim okresie adwentu już w sposób bezpośredni przygotowujemy się na narodziny Jezusa. Od 16 grudnia do 24 grudnia każdy dzień posiada swoją własną antyfonę. Módlmy się, aby słowa zawarte w wersetach Pisma Świętego wyryły znaczący ślad na zawsze, nie tylko na ten okres. Czyż rodzice nie cieszą się w oczekiwaniu na potomstwo? Również i my cieszmy się na wieść o Nowym Życiu, jakim jest Jezus Chrystus.

Narodzenie Jezusa Chrystusa i przybranie cielesnej postaci to wielki dowód na to, że Bóg utożsamia się z człowiekiem i podnosi jego naturę ludzką i godność. Musimy uświadomić sobie wielką Miłość Boga do człowieka. "Bądźcie gotowi" (Łk 12, 40). Z zapalonym płomieniem świecy niech nie gaśnie płomień naszej miłości. Tak, jak przygotujemy się na Boże Narodzenie teraz w adwencie, tak też będziemy mogli prawdziwie być gotowi na przyjście naszego Pana Jezusa Chrystusa na końcu czasów. Nie wszystko się kończy tu na ziemi. Wiara i nadzieja przeminą, ale Miłość nie przeminie, bo jest wieczna. Dążmy z Nią, przez Nią i dla Niej... ku wiecznej chwale.

RRz

Nowi kandydaci na ministrantów

Opublikowano: niedziela, 01, grudzień 2019

W dniu dzisiejszym tj. 1 grudnia 2019 r. pięciu chłopców zostało przyjętych do grona kandydatów na ministrantów. Teraz przez jakiś czas pod opieką ks. Kamila oraz animatorów będą przygotowywać się do posługi ministranckiej. Serdecznie gratulujemy i życzymy Bożego błogosławieństwa w posłudze przy ołtarzu.

Seminarium odnowy wiary

Opublikowano: sobota, 26, październik 2019

Seminarium odnowy wiary w naszej parafii.

Jest to pewna forma rekolekcji, w której mamy okazję do wzmocnienia naszej wiary i do otwartości na działanie Ducha Świętego. Prosta, a jednocześnie dynamiczna i konkretna forma przekazu ma za zadanie prowadzić nas do osobistego doświadczenia Słowa Bożego w naszym życiu. Bóg pragnie do nas przyjść, by obdarzyć nas dobrem i mówić do naszych serc. Czy chcemy tego? To od nas zależy.

Zapraszamy wszystkich w każdy poniedziałek od 4 listopada do 16 grudnia. Rozpoczynamy Mszą Świętą o g. 18:00, a o 19:00 będzie konferencja i spotkania w grupach.

Karl Rachner powiedział: "Bóg może uczynić w Twoim kierunku tysiąc kroków, ale ten jeden w Jego kierunku - ten musisz zrobić samemu".

"Co mam czynić, aby się zbawić? Uwierz w Pana Jezusa, a zbawisz siebie i swój dom" – (Dz 16, 30-31). Katechezy poprowadzi ks. Damian Ziemba, wikariusz naszej parafii wraz z katolicką grupą odnowy w Duchu Świętym „EMAUS”.

 

Fragmenty pierwszej katechezy: (tak dla zachęty, zwiastun)

 

Świadectwo Tomka

Cześć! Jestem Tomek, mam 39 lat. Poczytajcie kilka zdań na temat Seminarium Odnowy Wiary. Na takie spotkanie trafiłem 4 lata temu, niby z przypadku. Zostałem zachęcony przez moją żonę. Niezbyt mi się podobał ten pomysł, ale dla żony robi się przecież wszystko. Poszedłem. Początkowe wrażenie było dla mnie ogromne dziwne, jacyś dziwni ludzie, którzy spotykają się w grupach, dzielą się między sobą doświadczeniem Jezusa, słuchają konferencji – no to było jeszcze ok, jak słuchanie kazania w Kościele. Ale ogólnie brzmiało i wyglądało to dziwnie. To nie był Kościół jaki znałem. Ja znałem Kościół, który w odpowiednich ramach modli się, wstaje, klęczy, śpiewa itp. I było mi w tym dobrze. Jednak jak postanowiłem, tak chodziłem. Seminarium Odnowy Wiary pomogło mi popatrzeć na Kościół inaczej, jak na żywy organizm w którym też odgrywam swoją rolę. Pomogło mi zbliżyć się do Jezusa, odkryć, że nie jest On sztywny i dostępny w określonych godzinach, ale że jest ze mną zawsze. Jestem wdzięczny za ten czas Bogu i zachęcam Was, abyście wzięli udział w Seminarium Odnowy Wiary.

 

Nasze pismo parafialne "ZNAK ZBAWIENIA"

 

Pismo parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Rzeszowie "ZNAK ZBAWIENIA" wydawane jest w każdą niedzielę. 

W tym piśmie podejmowane są różne sprawy z dziedziny teologii np. tłumaczenie słowa Bożego. Zamieszczane są intencje Mszy Św. na dany tydzień, niektóre ważniejsze ogłoszenia i informacje dotyczące życia parafii.

Zapraszamy do czytania tej gazetki oraz do czytania prasy katolickiej w ogóle. 

Nagrania audio do odsłuchania