Tajemnica Ducha Bożego

"Tego, co Boskie, nie zna nikt, tylko Duch Boży" (1 Kor 2, 11)

Służba Bogu

"Weź udział w trudach i przeciwnościach, jako dobry żołnierz Chrystusa Jezusa!" (2Tm 2, 3)

Obecni duszpasterze

 

ks. Dariusz Gościmiński - proboszcz 

Urodził się 07.11.1965 r. w Gorlicach. Pochodzi z parafii oo. Franciszkanów w Bieczu. Uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego w Bieczu. Wstąpił do Seminarium Duchownego w Tarnowie w 1984 r. Święcenia przyjął 02.06.1990 r. z rąk ks. bpa Piotra Bednarczyka. Jego motto kapłańskie to: „Tobie Panie zaufałem, nie zawstydzę się na wieki”. Pełnił posługę wikariusza w Sędziszowie Małopolskim – przy parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny od sierpnia 1990 r. do sierpnia 1994 r. następnie w Rzeszowie w parafii pw. Świętego Krzyża od września 1994 r. do sierpnia 1998 r. Nowym Żmigrodzie – Świętych Piotra i Pawła od września 1998 r. do sierpnia 2002 r. Jaśle – św. Stanisława od września 2002 r. do sierpnia 2005 r. oraz Rzeszowie – św. Rocha. Następnie został mianowany dyrektorem Domu Księży Seniorów oraz wiceekonomem diecezji rzeszowskiej oraz kapelanem komunalnych cmentarzy rzeszowskich. W naszej parafii będzie odpowiadać za kancelarię, Caritas, radę parafialną, róże różańcowe.

ks. Damian Ziemba

Urodził się w 1990 roku w Rzeszowie. Pochodzi z parafii pw. Matki Bożej Śnieżnej w Rzeszowie. Ukończył II Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie. Do Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie wstąpił w 2009 roku. Święcenia kapłańskie przyjął 23 maja 2015 roku w Katedrze Rzeszowskiej z rąk ks. bpa Jana Wątroby. Jako motto kapłańskie wybrał słowa: „Trzymajcie się mocno Słowa Życia” (Flp 2,16). Przez 3 lata pracował w parafii Św. Judy Tadeusza w Dąbrówce – Gamrat. Jest zaangażowany w Ruch Światło – Życie diecezji rzeszowskiej i odnowę charyzmatyczną Kościoła, prowadząc wieczory uwielbienia i posługując modlitwami charyzmatycznymi. Jest także rekolekcjonistą. W naszej parafii będzie odpowiadać za: kancelarię, Odnowę w Duchu Świętym, Pomoc Duszom Czyśćcowym, przygotowanie dzieci do I Komunii Świętej i bierzmowanych (kl. III Gimnazjum) i więzienie na Załężu.

ks. Rafał Flak

Urodził się w 1986 roku w Rzeszowie. Pochodzi z parafii pw. Opatrzności Bożej w Trzebosi. Ukończył Liceum Ogólnokształcące Sióstr Prezentek w Rzeszowie. Do Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie wstąpił w 2005 roku. Święcenia kapłańskie przyjął 11 czerwca 2011 roku w Katedrze Rzeszowskiej z rąk ks. bpa Kazimierza Górnego. Jako motto kapłańskie wybrał słowa: „Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham” (J 21, 17). Przez 7 lat pracował w parafii Św. Michała Archanioła w Rzeszowie. W 2013 roku przez ks. bpa Jana Wątrobę został skierowany na studia doktoranckie z homiletyki. Decyzją ks. bpa Edwarda Białogłowskiego od 2012 roku został przewodnikiem grupy św. Kazimierza podczas pieszej pielgrzymki z Rzeszowa na Jasną Górę. Od 2004 r. jest również jednym z organizatorów „Wakacji z misjami” dla dzieci i młodzieży w naszej diecezji. Od sierpnia 2017 roku pełni funkcję dyrektora Wydziału Duszpasterskiego Rzeszowskiej Kurii Diecezjalnej i zastępcy asystenta Akcji Katolickiej naszej diecezji. Jest katechetą szkoły podstawowej nr 21 w Rzeszowie i profesorem Wyższego Seminarium Duchownego (wykłada teologię pastoralną). W naszej parafii będzie odpowiadał za: kancelarię, scholę, msze dla dzieci, papieskie dzieła misyjne.

ks. Kamil Sowa

Urodził się w 1983 roku w Rzeszowie. Pochodzi z parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Matysówce. Ukończył Liceum Ekonomiczne w Rzeszowie. Do Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie wstąpił w 2005 roku. Święcenia kapłańskie przyjął 11 czerwca 2011 roku w Katedrze Rzeszowskiej z rąk ks. bpa Kazimierza Górnego. Jako motto kapłańskie wybrał słowa: „Wystarczy Ci mojej łaski, moc bowiem w słabości się doskonali” (2 Kor 12, 9). Przez 2 lata pracował w parafii św. Krzysztofa w Godowej. Następnie został skierowany do pracy w parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Lutoryżu, gdzie pracował przez 5 lat. Interesuje się sportem. Jest gorliwym pielgrzymem po Polsce, a zwłaszcza pieszym pielgrzymem do Częstochowy. W naszej parafii będzie odpowiadał za: kancelarię, oazę, LSO, przygotowanie bierzmowanych (z klasy VII SP).

ks. kan. Franciszek Kołodziej

Emeryt, były proboszcz tej parafii. Skromny, zawsze zaangażowany w pomoc i dzieło miłosierdzia w szerokim tego słowa znaczeniu. Ksiądz biskup przekazał dyplom wdzięczności dla ks. kanonika Franciszka za pomoc potrzebującym.

Tutaj: Artykuł ze Mszy Św. dziękczynnej za posługę w naszej parafii, jako proboszcz i o dalsze błogosławieństwo w drodze do świętości ks. Franciszka

 

 

Kapłani z lat poprzednich

W parafii posługiwali następujący księża:

Imię i nazwisko Księdza

Czas pracy w parafii
ks. Kamil Sowa 20.08.2018 - obecnie
ks. Damian Ziemba 20.08.2018 - obecnie
ks. Rafał Flak 20.08.2018 - obecnie
ks. Dariusz Gościmiński - proboszcz parafii 20.08.2018 - obecnie
ks. dr Edward Rusin - posługiwał jako proboszcz 27.08.2017 - 20.08.2018
ks. kan. Franciszek Kołodziej - od 2017 r. senior, emeryt, były proboszcz tej parafii (przez 39 lat) od początku parafii - obecnie
ks. Karol Hadam 16.08.2017 - 20.08.2018
ks. Mateusz Olbrot 22.08.2015 - 20.08.2018
ks. Ryszard Wacek 22.08.2015 - 06.2017
ks. Bogusław Jaworski 26.08.2014 - 25.08.2017
ks. Marek Story 26.08.2014 - 22.08.2015
ks. Piotr Soja 25.08.2011 - 26.08.2014
ks. Witold Wójcik 25.08.2011 - 26.07.2014
ks. Damian Bolka 24.08.2009 - 22.08.2015
ks. Marek Dyło 21.08.2006 - 25.08.2011
ks. Janusz Wiktor 21.08.2006 - 24.08.2009
ks. Paweł Samborski 21.08.2006 - 18.08.2008
ks. Mariusz Siniak 23.08.2000 - 21.08.2006
ks. Bogdan Hahn 25.08.2003 - 21.08.2006
ks. Andrzej Turoń 25.08.2001 - 21.08.2006
ks. Marek Marchut 23.08.2000 - 22.08.2005
ks. Stanisław Kuryło 31.07.1993 - 31.08.2004
ks. Ziemiński Jan 20.08.2002 - 23.08.2004
ks. Mariusz Mik 26.08.1998 - 18.08.2003
ks. Tadeusz Pindara 23.08.2000 - 26.08.2002
ks. Wincenty Kolbusz 16.08.1997 - 25.08.2001
ks. Janusz Bury 25.08.1996 - 23.08.2000
ks. Marek Płaziński 25.08.1995 - 16.08.1997
ks. Henryk Mazur 25.08.1995 - 16.08.1997
ks. Witold Mach 01.12.1994 - 25.08.1996
ks. Jan Dołoszycki 25.08.1993 - 01.12.1994
ks. Kazimierz Winnicki 25.08.1993 - 26.08.1998
ks. Andrzej Krupa 30.06.1992 - 25.08.1995
ks. Krzysztof Smoleń 30.06.1992 - 25.08.1995
ks. Czesław Rzeszut 01.07.1991 - 25.08.1993
ks. Paweł Zimny 01.07.1990 - 30.06.1992
ks. Janusz Korzępa 01.07.1990 - 01.07.1991
ks. Józef Ozga 01.07.1990 - 25.08.1993
ks. Roman Jurczak 01.07.1990 - 30.06.1992
ks. Stanisław Zbojnowicz 01.07.1989 - 01.07.1990
ks. Marian Dul 26.02.1989 - 01.07.1990
ks. Antoni Łagoda 01.07.1988 - 01.07.1990
ks. Stanisław Woźniak 01.07.1988 - 26.02.1989
ks. Wiesław Przepadło 01.07.1988 - 01.07.1989
ks. Marian Raźnikiewicz 30.06.1987 - 01.07.1988
ks. Staniskaw Dębiak 01.08.1986 - 01.07.1988
ks. Władysław Kołodziej 01.07.1985 - 01.07.1990
dk. Jan Buras Praktyka w okresie Wielkiego Postu 1985
ks. Mieczysław Rusin 07.1983 - 01.08.1986
ks. Jan Prucnal 07.1983 - 30.06.1987
ks. Zbigniew Grudziecki 15.08.1982 - 07.1983
ks. Roman Niedziela 06.06.1980 - 07.1983
ks. Eugeniusz Niezgoda 08.07.1979 - 15.08.1982
ks. Stanisław Czerepak 01.07.1978 - 06.06.1980

 

 

 

Powołania z parafii

Dar powołania kapłańskiego i zakonnego otrzymały w naszej parafii następujące osoby:

Księża diecezjalni

  • Ks. Jan Pomianek, ur. 1954, wyśw. 1982 Przemyśl, pracuje w diecezji we Włoszech.
  • Ks. Jaromir Wilczak, ur. 1964, wyśw. 1990 Stadniki, pracuje w diecezji w Austrii. 
  • Ks. Janusz Kunior, ur. 1965, wyśw. 1992 Rzeszów, Diecezja Rzeszowska. 
  • Ks. Robert Bober, ur. 1977, wyśw. 2002 Rzeszów, Diecezja Rzeszowska. 
  • Ks. Piotr Nowakiewicz, ur. 1982, wyśw. 2007 Rzeszów, Diecezja Rzeszowska.
  • Ks. Marcin Porada, ur. 1981, wyśw. 2008 Rzeszów, Diecezja Rzeszowska.
  • Ks. Michał Polański, ur. 1985, wyśw. 2010 Rzeszów, Diecezja Rzeszowska.
  • ks. Witold Wójcik, ur. 1978, Seminarium „Redemptoris Mater” w Berlinie.

 

Księża zakonni

  • Ks. Mariusz Tomaka, ur. 1960, wyśw. 1990 Stadniki, Sercanie.
  • Ks. Leszek Gamracy, ur. 1964, wyśw. 1992 Dębowiec, Saletyni.

 

Klerycy

  • kl. Janusz Szczęch - Wyższe Seminarium Duchowne w Rzeszowie (od 2018/19)
  • kl. Dawid Rzońca - Wyższe Seminarium Duchowne w Rzeszowie (od 2019/20)

 

Siostry zakonne

  • S. Krystyna Salwa, ur. 1955, prof. 1984 Kamień, Nazaretanki.
  • S. Elżbieta Wołczańska, ur. 1957, nowicjuszka, Oświęcim, Karmelitanki.
  • S. Barbara Nowak, ur. 1963, prof. 1993 Iwonicz Zdrój, Felicjanki.
  • S. Danuta Wołczańska, ur. 1967, prof. 1994 Kraków, Zgromadzenie Służebnic NSPJ.
  • S. Ewelina Hess, ur. 1979, Zgromadzenie Sióstr Opatrzności Bożej.

Nasze pismo parafialne "ZNAK ZBAWIENIA"

 

Pismo parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Rzeszowie "ZNAK ZBAWIENIA" wydawane jest w każdą niedzielę. 

W tym piśmie podejmowane są różne sprawy z dziedziny teologii np. tłumaczenie słowa Bożego. Zamieszczane są intencje Mszy Św. na dany tydzień, niektóre ważniejsze ogłoszenia i informacje dotyczące życia parafii.

Zapraszamy do czytania tej gazetki oraz do czytania prasy katolickiej w ogóle. 

Nagrania audio do odsłuchania