Pasterz

"Pan jest moim pasterzem, niczego mi nie braknie" (Ps 21, 1)

Podtrzymujący Pan nasz

"Pan podtrzymuje wszystkich, którzy padają, i podnosi wszystkich zgnębionych." (Ps 145, 15)

Spowiedź przedświąteczna

Opublikowano: wtorek, 18, grudzień 2018

Spowiedź przedświąteczna w naszej parafii zaplanowana jest na czwartek 20 grudnia 2018 r.

Spowiedź będzie w godz. 08:30 – 12:30 (przerwa: 10:30-11:00) oraz po południu 14:30 - 19:00 (przerwa 16:30-17:00). W przerwach będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo pokutne z rachunkiem sumienia. W tym dniu Msza Święta wieczorna odprawiona zostanie o godzinie 19:00.

Co jest ważne w naszym życiu?

Zastanawiamy się każdego dnia. Najważniejszą rzeczą jest to, aby być coraz lepszym. Jak tego dokonać, jak być lepszym, skoro życie jest takie ciężkie. Nieprawda - życie jest piękne, tylko trzeba to dostrzec. Żeby dostrzec, że życie jest piękne trzeba przyznać się do tego, że my sami jesteśmy źli i grzeszni, zamiast być pięknymi. Najlepszym sposobem na lepsze życie jest zrobienie tego pierwszego kroku, jakim jest spowiedź święta. 

Jan Paweł II - papież wszech czasów, powiedział 6 czerwca 1979 roku w Częstochowie te słowa: 
"Wy sami nie wiecie, jacy jesteście piękni wówczas, kiedy znajdujecie się w zasięgu słowa Bożego i Eucharystii. Sami nie wiecie, jacy jesteście piękni, kiedy obcujecie z bliska z Chrystusem". 
Słowa te dają obraz prawdziwości Spowiedzi Świętej, bo tylko po spowiedzi obcujemy z Chrystusem. Jest to troska o to, aby pójść i zrzucić z siebie ciężar grzechów. Okres Adwentu to szczególny czas na zadumę i poprawę swojej duchowości, a co za tym idzie - samopoczucia i łaski, która daje nam siłę do działania.

Co jest najważniejsze w spowiedzi? Kiedy spowiedź jest ważna?

Szczerość, pokora i przyznanie się do tego, że oto ja jestem grzesznikiem i chcę się przyznać do złych zachować, które są moją słabością. To ja stając przed obliczem Chrystusa mówię o tych wszystkich grzechach. Pokornie przyjmuję pokutę, którą odmówię, a być może będzie to inny rodzaj pokuty, niż modlitwa? Ważność spowiedzi jest wtedy, kiedy wypowiemy wszystkie grzechy i przede wszystkim wyzbędziemy się przywiązania do grzechu. Nie jest to łatwe, bo grzechy popełniamy i to w znacznym stopniu te same. Chwila skupienia i chwila spojrzenia w "Oczy" Chrystusa" jest tą chwilą, która uzdrawia, umacnia i daje siłę do walki ze słabościami, które mają wpływ na nasze złe postępowanie. To od nas zależy sens spowiedzi i jej ważność. Czy nie jest pięknym to, że jesteśmy czyści po spowiedzi? 

Rachunek sumienia, pojednanie, a na końcu rozgrzeszenie i pokuta. Dzisiaj ludzie zbytnio to spłaszczyli. Idziemy do spowiedzi, to patrzymy, gdzie szybciej, gdzie jest mniejsza kolejka i Spowiedź Świętą traktujemy, jak formalność przedświąteczną, a na dodatek być może raz, czy dwa razy w roku. Tak się nie staniemy lepsi. W ten sposób nie dokonamy w sobie prawdziwego oczyszczenia. Spowiedź to rozmowa z Bogiem, to nie żart i to nie powinien być wstyd. Wstydem może być fakt, że jesteśmy grzeszni, ale nie możemy się wstydzić o tym mówić - zwłaszcza przed Bogiem. To nam się wydaje, że ukryjemy coś, że nie przyznamy się do grzechu. W głębi naszego serca i tak wiemy, jakimi jesteśmy i Bóg wie jakimi jesteśmy - nawet lepiej od nas. W spowiedzi chodzi o to, żeby się pokłonić, przyznać, wzbudzić żal, postanowić się zmienić, przebaczyć bliźniemu, ... (Pomyśl...).RRz

Nasze pismo parafialne "ZNAK ZBAWIENIA"

 

Pismo parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Rzeszowie "ZNAK ZBAWIENIA" wydawane jest w każdą niedzielę. 

W tym piśmie podejmowane są różne sprawy z dziedziny teologii np. tłumaczenie słowa Bożego. Zamieszczane są intencje Mszy Św. na dany tydzień, niektóre ważniejsze ogłoszenia i informacje dotyczące życia parafii.

Zapraszamy do czytania tej gazetki oraz do czytania prasy katolickiej w ogóle. 

Nagrania audio do odsłuchania