Do kancelarii parafialnej prosimy dzwonić tylko w godzinach jej urzędowania.
Aktualne godziny urzędowania kancelarii zawsze są podawane w ogłoszeniach parafialnych.
Kancelaria jest czynna w zależności od okresu. 

- w okresie wakacyjnym i w czasie ferii zimowych od 7:00 do 8:00
- w okresie roku szkolnego od 16:30 do 17:15

W sprawach pilnych i w nagłej potrzebie można zadzwonić o każdej porze.
Kancelaria

Pocałunki miłości

Pan Bóg w Eucharystii składa nam pocałunki miłości. Zatem przyjmujmy z wielką wiarą i miłością Komunię Świętą. (św. Ojciec Pio)

Wywyższanie się - kim jestem?

"Kim wy właściwie jesteście, żeście wystawiali na próbę w dniu dzisiejszym Boga i postawili siebie ponad Boga między synami ludzkimi?" (Jdt 8, 12)

Drodzy Parafianie i Goście, Siostry i Bracia w Chrystusie!

W tym wyjątkowym czasie świąt Zmartwychwstania Pańskiego pragniemy z głębi serca przekazać Wam najserdeczniejsze życzenia – pełne wiary, nadziei i miłości. Niech radość poranka wielkanocnego – kiedy to pusty grób stał się świadectwem zwycięstwa życia nad śmiercią, światła nad ciemnością, miłości nad grzechem – rozświetla także Wasze życie i domy. Niech Chrystus zmartwychwstały, który pokonał śmierć, obdarza Was swoim pokojem i prowadzi drogą prawdy oraz dobra. Niech umacnia Waszą wiarę, napełnia serca nadzieją i uczy kochać tak, jak On nas ukochał – aż po Krzyż. Życzymy Wam, by te święta były czasem odnowienia ducha, pojednania z Bogiem i bliźnimi, a także głębokiego przeżycia tajemnicy paschy – przejścia ze śmierci do życia. Niech spotkania przy wielkanocnym stole będą pełne miłości, bliskości i wdzięczności za dar rodziny i wspólnoty. Niech radosne Alleluja! rozbrzmiewa nie tylko w świątyniach, ale przede wszystkim w Waszych sercach – każdego dnia, nie tylko od święta.

z pasterskim błogosławieństwem, modlitwą i wdzięcznością za wspólną drogę wiary – duszpasterze z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Rzeszowie

 

 

Świetlica Socjoterapeutyczna

Początki

    Pomysł na zorganizowanie Świetlicy Socjoterapeutycznej zrodził się jesienią 1997r. na zebraniu  Koła Stowarzyszenia Rodzin Katolickich przy Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Rzeszowie. Wynikał on z faktu, iż w naszej parafii jest coraz więcej dzieci w rodzinach potrzebujących różnorodnej pomocy. Ksiądz proboszcz Franciszek Kołodziej od samego początku akceptował pomysł utworzenia Świetlicy. Bardzo przychylnie odniósł się do propozycji adaptacji kilku pomieszczeń w podziemiach kościoła na sale dla Świetlicy. Dzięki dużemu zaangażowaniu wielu osób, ich pracowitości i wytrwałości pomysł został zrealizowany. Świetlica Środowiskowa rozpoczęła swoją działalność 27 kwietnia 1998r. Po blisko 1,5 roku działalności, za zgodą księdza Proboszcza Świetlica przeniosła swoją działalność do pomieszczeń znajdujących się pod plebanią, gdzie funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Patronat nad świetlicą sprawuje Koło Stowarzyszenia Rodzin Katolickich przy naszej parafii.

Wychowankowie 

        W chwili obecnej do Świetlicy Socjoterapeutycznej uczęszcza 30 dzieci w wieku od 7 do 14 lat. Pochodzą one najczęściej z rodzin niewydolnych wychowawczo, zagrożonych patologiami społecznymi (alkoholizm, narkomania, bieda). Często zdarza się, iż dzieci te mają niewłaściwe wzorce osobowe w swoich rodzinach i środowisku, a zadaniem naszej placówki jest odizolowanie młodych ludzi od zgubnego wpływu otoczenia, w którym dorastają. Potrzeba istnienia świetlicy jest wciąż aktualna, a podobne placówki są potrzebne i odgrywają ogromną rolę w dziedzinie edukacji i wychowania.

Wychowawcy

    Opiekę pedagogiczną i wychowawczą nad dziećmi sprawują kierownik świetlicy i wychowawcy. Są to czynni zawodowo nauczyciele oraz nauczyciele – emeryci i stażyści.W dalszym ciągu czekamy na życzliwe dzieciom osoby, które mogłyby nieodpłatnie poświęcić dla nich swój czas.

Działalność

    Od momentu powstania, Świetlica działa przez cały rok szkolny w dni powszednie w godzinach od 13 do 18. Dzieci pod opieką wychowawców odrabiają zadania domowe, ćwiczą umiejętności czytania, pisania i liczenia. Ponadto w ramach programu realizowanego przez placówkę wychowankowie mają możliwość rozwijania swoich zainteresowań poprzez udział w zajęciach teatralnych, muzycznych, sportowych itp.

W świetlicy przygotowywane są tez codziennie smaczne, domowe obiady.

W ramach działalności placówki organizujemy też Dzień Dziecka, Mikołajki, Andrzejki, zabawy karnawałowe i walentynkowe.

Na przygotowywane przez dzieci przedstawienia z okazji Dnia Rodzica czy zakończenia roku szkolnego zapraszani są również rodzice i opiekunowie.

Co roku w okresie Bożego Narodzenia dzieci przygotowują przedstawienie jasełkowe.

Świetlica czynnie uczestniczy w życiu religijnym parafii. W miesiącu październiku wychowankowie uczęszczają na Nabożeństwa Różańcowe, włączając się czynnie w prowadzenie rozważań. W okresie Wielkiego Postu dzieci ze świetlicy uczestniczą w Nabożeństwach Drogi Krzyżowej, przygotowują też Misterium Męki Pańskiej. W maju modlimy się do Matki Bożej na majówkach.

Świetlica wyposażona jest w rozmaite gry planszowe i multimedialne, stół do tenisa, piłkarzyki oraz nowoczesny sprzęt RTV. Do dyspozycji podopiecznych jest nowoczesna pracownia internetowa i sala komputerowa wyposażona w 7 stanowisk komputerowych.

W czasie wakacji organizowane są półkolonie letnie, w czasie których dzieci wyjeżdżają na wycieczki krajoznawcze, odwiedzając najpiękniejsze miejsca naszego regionu i całego kraju. Co roku też nasi wychowankowie wypoczywają na koloniach letnich. W ostatnich latach na miejsca ich organizacji wybraliśmy m. in.: Świnoujście, Kołobrzeg, Łebę, Zakopane, Rabkę Zdrój, Ustkę. W czasie ferii zimowych organizujemy zimowiska.

Obecnie Świetlica wykorzystuje w swojej działalności jedną dużą salę, dwie małe salki oraz kuchnię wraz z jadalnią i toaletę. Dla potrzeb prawidłowej działalności Świetlicy opracowany został regulamin oraz plan dyżurów porządkowych na poszczególne dni tygodnia. Pod koniec każdego dnia zajęć, dzieciom przyznawane są punkty za zachowanie, współpracę z innymi wychowankami i wykonaną pracę. Na zakończenie roku szkolnego wychowankowie, którzy uzyskali największą liczbę punktów otrzymują nagrody i wyróżnienia.

Finansowanie świetlicy

    Świetlica funkcjonuje dzięki pomocy finansowej Urzędu Miasta Rzeszowa. W sprawę jej istnienia zaangażowali się także sponsorzy. Wszystkim, którzy pomagają nam w prowadzeniu świetlicy serdecznie dziękujemy. Apel o pomoc materialną, jest cały czas aktualny. Wszystkich, którzy chcieliby wesprzeć naszą świetlicę prosimy o kontakt z kancelarią parafialną.

Bardzo mile widziane są nowe osoby chcące wesprzeć to dzieło pomocy dla tych najmniejszych ofiarując swój cenny czas. Potrzebujemy również modlitwy, dobrego słowa, które podtrzymają w nas ducha ofiarności i utwierdzą w przekonaniu, iż w dzisiejszych czasach taka Świetlica pełni bardzo istotną rolę.

Adres

Parafia rzymskokatolicka

pw. Podwyższenia Krzyża Świętego

35-111 Rzeszów, ul. Krakowska 18

Do kancelarii parafialnej prosimy dzwonić
tylko w godzinach jej urzędowania.
Kancelaria jest czynna w zależności od okresu. 
- w okresie wakacyjnym - od 7:00 do 8:00
- w okresie roku szkolnego od 16:30 do 17:15


Telefon kontaktowy: ☎  +48 728 260 287

Adres email: parafia (.M.) podwyzszenie.pl

Pamiętaj o wpisaniu w adresie email znaku "@" zamiast " (.M.) ".


Konto bankowe parafii PKO BP I o Rzeszów

61  1020  4391  0000  6502  0056  4120

Wpłaty na potrzeby parafii

Informacja


 

Parafia

Wstęp

Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Rzeszowie znajduje się w północno-zachodniej części miasta, przy ulicy Krakowskiej, na wzniesieniu tuż przy drodze wylotowej w kierunku Krakowa.

Geograficzne położenie zaprezentowane jest na specjalnej mapie naszego miasta. Parafia p.w. Podwyższenia Krzyża Św., której centrum stanowi kościół po tym samym wezwaniem,  obejmuje obszar osiedla Baranówka I i III zamieszkany przez wiernych przy ulicach Broniewskiego, Okulickiego, Spiechowicza, Sucharskiego, Mikołajczyka oraz przy ulicy Krakowskiej. W obrębie parafii znajduje się Państwowy Dom Rencistów, szpital MSWiA, Przedszkole Nr 12, Szkoła Podstawowa Nr 8, Centrum Kształcenia Ustawicznego oraz Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania. W sumie na terenie parafii zamieszkuje blisko 6700 mieszkańców. Święto parafialne Podwyższenia Krzyża Świętego przypada na 14 września każdego roku.

Historia

Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Rzeszowie istnieje niemal od początku pontyfikatu papieża Jana Pawła II. Powstanie parafii zapoczątkował w uroczystość Bożego Ciała 25 maja 1978 r. ks. bp Tadeusz Błaszkiewicz poświęcając dwa budynki gospodarcze, plac pod przyszły obiekt sakralny oraz obraz Chrystusa na Krzyżu (autorstwa p. Nastałek z Rzeszowa).

Także w tym dniu odprawił on tutaj pierwszą Mszę świętą w obecności wiernych i księży: ks. prałata Józefa Sondeja, ks. dr Józefa Kapusty i ks. Henryka Wojtyły.

Duchowym opiekunem nowego ośrodka duszpasterskiego był proboszcz parafii Chrystusa Króla w Rzeszowie ks. dziekan Józef Sondej. Poświęconą stodołę i stajnię od pana Franciszka Barłowskiego odkupiła pani Stefania Kołodziej, przekazując na własność parafii Chrystusa Króla. Do kierowania przebudową budynków gospodarczych na tymczasową kaplicę ks. dziekan J. Sondej - za zgodną ks. bpa ordynariusza przemyskiego Ignacego Tokarczuka oddelegował swego ówczesnego wikariusza ks. Franciszka Kołodzieja. Pod jego przewodnictwem od 25 maja 1978 roku dniami i nocami kapłani i wierni uczestniczyli w ciągłej adoracji Najświętszego Sakramentu. Ze wspomnianych budynków gospodarczych wzniesiono kaplicę o wymiarach 15,15 m na 14,85 m.

Dekretem z 1 stycznia 1979 roku ks. bp ordynariusz przemyski Ignacy Tokarczuk nadał ośrodkowi duszpasterskiemu w Rzeszowie przy ul. Krakowskiej 18 prawa parafii, mianując ks. Franciszka Kołodzieja proboszczem. Parafia otrzymała wtedy tytuł ,,Podwyższenia Krzyża Świętego". Tytuł upamiętniał krzyż, który dawniej znajdował się w pobliżu kaplicy, lecz podczas budowy drogi międzynarodowej E4, został przez władze cywilne bezprawnie usunięty i przewieziony na cmentarz na Wilkowyi.

Krzyż, o którym mowa, został postawiony w 1933 r. przez mieszkańców Rzeszowa.

Z Bożą pomocą i dzięki wytrwałości wiernych, mimo różnych przeciwności ze strony ówczesnych władz, w powstałej kaplicy odprawiano Msze św. i inne nabożeństwa, zaś powstałe punkty katechetyczne służyły uczniom miejscowych szkół.

W wyniku dalszej rozbudowy osiedla Baranówka I i III przybywało coraz więcej wiernych. Stąd też zaistniała wkrótce potrzeba budowy kościoła, domu katechetycznego i plebani. 2 maja 1987 r. została odprawiona Msza święta koncelebrowana przez ks. prałata Józefa Muchę, ks. dr Józefa Kapustę oraz proboszcza nowo budującej się parafii ks. Franciszka Kołodzieja, podczas której dokonano uroczystego poświęcenia placu pod budowę wspomnianych budynków. Przedstawiciele parafii wraz z ks. proboszczem napotykali wówczas na szereg trudności z uzyskaniem pozwolenia na rozpoczęcie prac budowlanych. Budowę domu katechetycznego i plebani rozpoczęto za aprobatą kurii biskupiej w Przemyślu, a bez zezwolenia władz świeckich.

Dzięki gorącej modlitwie, ogromnemu poświęceniu, pracowitości i ofiarności parafian 30 października 1988 r. Ks. bp ordynariusz Ignacy Tokarczuk poświęcił dom katechetyczny i plebanię. Równocześnie trwały prace budowlane przy wznoszeniu nowego kościoła w miejscu, w którym wcześniej stała pierwsza kaplica.

Po pięciu latach ciężkich prac 20 maja 1993 r. ksiądz bp ordynariusz diecezji rzeszowskiej Kazimierz Górny dokonał poświęcenia nowo powstałej świątyni, która do dziś służy wszystkim parafianom.

 

Nasze pismo parafialne "ZNAK ZBAWIENIA"

 

Pismo parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Rzeszowie "ZNAK ZBAWIENIA" wydawane jest w każdą niedzielę. 

W tym piśmie podejmowane są różne sprawy z dziedziny teologii np. tłumaczenie słowa Bożego. Zamieszczane są intencje Mszy Św. na dany tydzień, niektóre ważniejsze ogłoszenia i informacje dotyczące życia parafii.

Zapraszamy do czytania tej gazetki oraz do czytania prasy katolickiej w ogóle. 

Nagrania audio do odsłuchania

Msze Święte

W niedziele i święta:

700, 830, 1000, 1130, 1245, 1800

W dni powszednie:

 630 i 1800

Konto parafii

PKO BP I O Rzeszów

61  1020  4391  0000  6502  0056  4120

Wpłaty na potrzeby parafii

Informacja

Adres parafii

35-111 Rzeszów

ul. Krakowska 18

☎  +48 728 260 287

✉ parafia (.M.) podwyzszenie.pl