Do kancelarii parafialnej prosimy dzwonić tylko w godzinach jej urzędowania. Kancelaria jest czynna w zależności od okresu. 
- w okresie wakacyjnym i w czasie ferii zimowych od 7:00 do 8:00
- w okresie roku szkolnego od 16:30 do 17:15

W sprawach pilnych i w nagłej potrzebie można zadzwonić o każdej porze.
Kancelaria

TransmisjaNa żywo

Świetlica Socjoterapeutyczna

Początki

    Pomysł na zorganizowanie Świetlicy Socjoterapeutycznej zrodził się jesienią 1997r. na zebraniu  Koła Stowarzyszenia Rodzin Katolickich przy Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Rzeszowie. Wynikał on z faktu, iż w naszej parafii jest coraz więcej dzieci w rodzinach potrzebujących różnorodnej pomocy. Ksiądz proboszcz Franciszek Kołodziej od samego początku akceptował pomysł utworzenia Świetlicy. Bardzo przychylnie odniósł się do propozycji adaptacji kilku pomieszczeń w podziemiach kościoła na sale dla Świetlicy. Dzięki dużemu zaangażowaniu wielu osób, ich pracowitości i wytrwałości pomysł został zrealizowany. Świetlica Środowiskowa rozpoczęła swoją działalność 27 kwietnia 1998r. Po blisko 1,5 roku działalności, za zgodą księdza Proboszcza Świetlica przeniosła swoją działalność do pomieszczeń znajdujących się pod plebanią, gdzie funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Patronat nad świetlicą sprawuje Koło Stowarzyszenia Rodzin Katolickich przy naszej parafii.

Wychowankowie 

        W chwili obecnej do Świetlicy Socjoterapeutycznej uczęszcza 30 dzieci w wieku od 7 do 14 lat. Pochodzą one najczęściej z rodzin niewydolnych wychowawczo, zagrożonych patologiami społecznymi (alkoholizm, narkomania, bieda). Często zdarza się, iż dzieci te mają niewłaściwe wzorce osobowe w swoich rodzinach i środowisku, a zadaniem naszej placówki jest odizolowanie młodych ludzi od zgubnego wpływu otoczenia, w którym dorastają. Potrzeba istnienia świetlicy jest wciąż aktualna, a podobne placówki są potrzebne i odgrywają ogromną rolę w dziedzinie edukacji i wychowania.

Wychowawcy

    Opiekę pedagogiczną i wychowawczą nad dziećmi sprawują kierownik świetlicy i wychowawcy. Są to czynni zawodowo nauczyciele oraz nauczyciele – emeryci i stażyści.W dalszym ciągu czekamy na życzliwe dzieciom osoby, które mogłyby nieodpłatnie poświęcić dla nich swój czas.

Działalność

    Od momentu powstania, Świetlica działa przez cały rok szkolny w dni powszednie w godzinach od 13 do 18. Dzieci pod opieką wychowawców odrabiają zadania domowe, ćwiczą umiejętności czytania, pisania i liczenia. Ponadto w ramach programu realizowanego przez placówkę wychowankowie mają możliwość rozwijania swoich zainteresowań poprzez udział w zajęciach teatralnych, muzycznych, sportowych itp.

W świetlicy przygotowywane są tez codziennie smaczne, domowe obiady.

W ramach działalności placówki organizujemy też Dzień Dziecka, Mikołajki, Andrzejki, zabawy karnawałowe i walentynkowe.

Na przygotowywane przez dzieci przedstawienia z okazji Dnia Rodzica czy zakończenia roku szkolnego zapraszani są również rodzice i opiekunowie.

Co roku w okresie Bożego Narodzenia dzieci przygotowują przedstawienie jasełkowe.

Świetlica czynnie uczestniczy w życiu religijnym parafii. W miesiącu październiku wychowankowie uczęszczają na Nabożeństwa Różańcowe, włączając się czynnie w prowadzenie rozważań. W okresie Wielkiego Postu dzieci ze świetlicy uczestniczą w Nabożeństwach Drogi Krzyżowej, przygotowują też Misterium Męki Pańskiej. W maju modlimy się do Matki Bożej na majówkach.

Świetlica wyposażona jest w rozmaite gry planszowe i multimedialne, stół do tenisa, piłkarzyki oraz nowoczesny sprzęt RTV. Do dyspozycji podopiecznych jest nowoczesna pracownia internetowa i sala komputerowa wyposażona w 7 stanowisk komputerowych.

W czasie wakacji organizowane są półkolonie letnie, w czasie których dzieci wyjeżdżają na wycieczki krajoznawcze, odwiedzając najpiękniejsze miejsca naszego regionu i całego kraju. Co roku też nasi wychowankowie wypoczywają na koloniach letnich. W ostatnich latach na miejsca ich organizacji wybraliśmy m. in.: Świnoujście, Kołobrzeg, Łebę, Zakopane, Rabkę Zdrój, Ustkę. W czasie ferii zimowych organizujemy zimowiska.

Obecnie Świetlica wykorzystuje w swojej działalności jedną dużą salę, dwie małe salki oraz kuchnię wraz z jadalnią i toaletę. Dla potrzeb prawidłowej działalności Świetlicy opracowany został regulamin oraz plan dyżurów porządkowych na poszczególne dni tygodnia. Pod koniec każdego dnia zajęć, dzieciom przyznawane są punkty za zachowanie, współpracę z innymi wychowankami i wykonaną pracę. Na zakończenie roku szkolnego wychowankowie, którzy uzyskali największą liczbę punktów otrzymują nagrody i wyróżnienia.

Finansowanie świetlicy

    Świetlica funkcjonuje dzięki pomocy finansowej Urzędu Miasta Rzeszowa. W sprawę jej istnienia zaangażowali się także sponsorzy. Wszystkim, którzy pomagają nam w prowadzeniu świetlicy serdecznie dziękujemy. Apel o pomoc materialną, jest cały czas aktualny. Wszystkich, którzy chcieliby wesprzeć naszą świetlicę prosimy o kontakt z kancelarią parafialną.

Bardzo mile widziane są nowe osoby chcące wesprzeć to dzieło pomocy dla tych najmniejszych ofiarując swój cenny czas. Potrzebujemy również modlitwy, dobrego słowa, które podtrzymają w nas ducha ofiarności i utwierdzą w przekonaniu, iż w dzisiejszych czasach taka Świetlica pełni bardzo istotną rolę.

Nasze pismo parafialne "ZNAK ZBAWIENIA"

 

Pismo parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Rzeszowie "ZNAK ZBAWIENIA" wydawane jest w każdą niedzielę. 

W tym piśmie podejmowane są różne sprawy z dziedziny teologii np. tłumaczenie słowa Bożego. Zamieszczane są intencje Mszy Św. na dany tydzień, niektóre ważniejsze ogłoszenia i informacje dotyczące życia parafii.

Zapraszamy do czytania tej gazetki oraz do czytania prasy katolickiej w ogóle. 

Nagrania audio do odsłuchania

Msze Święte

W niedziele i święta:

700, 830, 1000, 1130, 1245, 1800

W dni powszednie:

 630 i 1800

Konto parafii

PKO BP I O Rzeszów

61  1020  4391  0000  6502  0056  4120

Wpłaty na potrzeby parafii

Informacja

Adres parafii

35-111 Rzeszów

ul. Krakowska 18

☎  +48 728 260 287

✉ parafia (.M.) podwyzszenie.pl

     Licznik odwiedzin

Dzisiaj1191
Wczoraj4954
Ogółem3495139