TransmisjaNa żywo

„Pielgrzymi nadziei” – Rok Jubileuszowy 2025

Utworzono: poniedziałek, 30 grudzień 2024

„Pielgrzymi nadziei” – Rok Jubileuszowy 2025

      W wigilię Uroczystości Bożego Narodzenia 24 grudnia papież Franciszek zainaugurował w Watykanie Rok Jubileuszowy nazywany inaczej Rokiem Świętym. Zgodnie z zapowiedziami w dzisiejszym biuletynie chcemy przybliżyć temat jubileuszu, historii, znaczenia i wydarzeń z nim związanych.

Troszkę historii…
      Na stronach Starego Testamentu znajdziemy wzmianki, z których jasno wynika, że już naród żydowski obchodził Rok Święty jako rok występujący po siedmiu pełnych latach szabatowych (i tak na przykład 50. rok był obchodzony właśnie jako Rok Święty). Każdorazowo, ten wielki jubileusz był ogłaszany przez dźwięk rogu i to właśnie od nazwy tego rogu wywodzi się popularne dziś określenie „jubileusz”.
      Tradycja Roku Świętego w Kościele chrześcijańskim pojawiła się w roku 1300, kiedy to jako pierwszy papież Bonifacy VIII podjął decyzję o jego ogłoszeniu. Początkowo taki Święty Jubileusz miał być obchodzony co 100 lat, ale w związku z petycją Rzymian, papież Klemens VI w roku 1342 okres ten skrócił do 50 lat. Decyzją papieża Pawła II okres pomiędzy jubileuszami został z kolei skrócony do lat 25 i ten stan rzeczy funkcjonuje do dziś. W literaturze przedmiotu możemy też spotkać się z określeniem „Zwyczajny Rok Jubileuszowy”. Określenie zwyczajny wynika z regularności: co 25 lat. Na przestrzeni wieków, Papieże ogłaszali dodatkowo tzw.  „Nadzwyczajny Rok Jubileuszowy” związany z konkretną i nadzwyczajną z punktu widzenia historii Kościoła rocznicą. Taki Nadzwyczajny Rok Jubileuszowy obchodziliśmy np. w 2015 decyzją obecnie urzędującego papieża Franciszka. Wiadomo już także, że rok 2033 będzie takim Nadzwyczajnym Rokiem z uwagi na upływ 2000 lat od męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.

W naszej diecezji…
      Rok Jubileuszowy w diecezji rzeszowskiej zostanie zainaugurowany oficjalnie w Niedzielę Świętej Rodziny 29 grudnia 2024, podobnie jak w innych diecezjach. W akademickim kościele św. Jadwigi w Rzeszowie o godz. 11:15 rozpocznie się liturgia z odczytaniem fragmentu bulli „Spes non confundit”, ogłaszającej Rok Święty, i procesją ulicami miasta z ewangeliarzem, święcą jubileuszową i krzyżem do kościoła katedralnego, w którym odbędzie się Eucharystia. Do udziału w tej liturgii są zaproszeni wszyscy diecezjanie.
      W naszej diecezji biskup Jan Wątroba ustanowił 25 kościołów jubileuszowych, w których będzie można zyskać odpusty zupełne związane z Rokiem Świętym. Można je uzyskać pod określonymi warunkami. „Są to: stan łaski uświęcającej i brak jakiegokolwiek przywiązania do grzechu, Komunia Święta i modlitwa w intencjach Ojca Świętego. Do tych podstawowych warunków dochodzi jeszcze tzw. dzieło jubileuszowe. Pod tym określeniem rozumieć należy każdą z trzech wymienionych niżej aktywności (oczywiście dla uzyskania odpustu wystarczy jedno z tych dzieł). Pierwsza to pielgrzymka do miejsca jubileuszowego, czyli kościoła jubileuszowego. Drugie dzieło to samo tylko nawiedzenie wskazanego kościoła, powiązane z modlitwą i czasem poświęconym na adorację. Trzecie to dzieła miłosierdzia i pokuty, czyli udział w misjach, rekolekcjach, spotkaniach formacyjnych, odwiedzenie i poświęcenie czasu braciom znajdującym się w potrzebie, w trudnej sytuacji (chorym, więźniom, samotnym, osobom starszym i niepełnosprawnym) oraz każde działanie wyrażające ducha pokuty (np. post czy wstrzemięźliwość). Jak podkreśla Papież Franciszek, że przy okazji postu ważne jest przekazanie wsparcia materialnego ubogim. Reasumując, aby uzyskać odpust jubileuszowy należy spełnić podstawowe warunki i jedno z dzieł jubileuszowych (pielgrzymka/nawiedzenie/dzieło miłosierdzia lub pokuty).
      Nowością, a zarazem niezwykłą łaską, związaną z Rokiem Jubileuszowym 2025 jest możliwość uzyskania odpustu zupełnego dwukrotnie w jednym dniu. Ten drugi odpust musi być jednak ofiarowany za dusze zmarłych po powtórnym przyjęciu Komunii Świętej w danym dniu. Jest to też związane z koniecznością uczestniczenia przez daną osobę w całej Mszy Świętej, gdyż tylko wówczas może ona przyjąć po raz drugi Ciało Chrystusa”.
      Niech Rok Jubileuszowy będzie okazją dla nas wszystkich nie tylko do zyskiwania odpustów dla siebie i zmarłych, ale przede wszystkim nawrócenia i odnowienia w sobie łaski wiary, otrzymanej na chrzcie świętym.
 
Artykuł przygotowany na podstawie szerszego tekstu autorstwa ks. dra Rafała Flaka, Dyrektora Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie, zamieszczonego na stronie diecezjalnej i dostępnego TUTAJ.

Nasze pismo parafialne "ZNAK ZBAWIENIA"

 

Pismo parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Rzeszowie "ZNAK ZBAWIENIA" wydawane jest w każdą niedzielę. 

W tym piśmie podejmowane są różne sprawy z dziedziny teologii np. tłumaczenie słowa Bożego. Zamieszczane są intencje Mszy Św. na dany tydzień, niektóre ważniejsze ogłoszenia i informacje dotyczące życia parafii.

Zapraszamy do czytania tej gazetki oraz do czytania prasy katolickiej w ogóle. 

Nagrania audio do odsłuchania

Msze Święte

W niedziele i święta:

700, 830, 1000, 1130, 1245, 1800

W dni powszednie:

 630 i 1800

Konto parafii

PKO BP I O Rzeszów

61  1020  4391  0000  6502  0056  4120

Wpłaty na potrzeby parafii

Informacja

Adres parafii

35-111 Rzeszów

ul. Krakowska 18

☎  +48 728 260 287

✉ parafia (.M.) podwyzszenie.pl