TransmisjaNa żywo

Czcij ojca twego i matkę

"Dzieci, bądźcie posłuszne w Panu waszym rodzicom, bo to jest sprawiedliwe. Czcij ojca twego i matkę - jest to pierwsze przykazanie z obietnicą - aby ci było dobrze i abyś był długowieczny na ziemi" (Ef 6, 1-3)

Jemu chwała w Kościele

"Temu zaś, który mocą działającą w nas może uczynić nieskończenie więcej, niż prosimy czy rozumiemy, Jemu chwała w Kościele i w Chrystusie Jezusie po wszystkie pokolenia wieku wieków! Amen" (Ef 3, 20-21)

Boże narodzenie. Wiara i relacja z Bogiem. Nasze zaangażowanie.

16 grudnia zakończyło się seminarium odnowy wiary, które było zorganizowane przez wspólnotę odnowy w Duchu Świętym "Emaus" działającej przy naszej parafii. Seminarium odnowy wiary - czyli rekolekcje, w których mieliśmy okazję do wzmocnienia naszej wiary i do otwartości na działanie Ducha Świętego. Seminarium poprowadził ks. Damian Ziemba. Co tydzień (w każdy poniedziałek) od 4 listopada do 16 grudnia była Msza święta o godzinie 18:00, w której uczestniczyli wierni z naszej parafii, jak co dzień, a po niej były konferencje, które podzielone były tematycznie - tutaj już była tylko garstka osób. Niestety odwaga członków naszej wspólnoty parafialnej okazała się być zbyt mała, aby po Mszy Św. pozostać i uczestniczyć w konferencjach, adoracjach Najświętszego Sakramentu i spotkaniach w grupach.

Kardynał Karl Rachner powiedział: "Bóg może uczynić w Twoim kierunku tysiąc kroków, ale ten jeden w Jego kierunku - ten musisz zrobić samemu".  Garstka ludzi zrobiła ten jeden krok i pozostała w kościele, aż do końca. Przecież o to chodziło, aby wiarę i osobistą relację do Boga Ojca wzmacniać przez budowanie relacji z Jezusem Chrystusem, którego narodziny będziemy obchodzić w najbliższych dniach oraz to, aby poznawać też Ducha Świętego i uczyć się rozeznawać Jego dary i charyzmaty. Podczas seminarium dużo było na temat Maryi, naszej Matki i Matki Boga. To dzięki Jej słowu "Tak..." - otrzymaliśmy szansę na zbawienie, bo urodziła Zbawiciela. Jak czytamy z liście do Efezjan: "...Łaską bowiem jesteście zbawieni przez wiarę. A to pochodzi nie od was, lecz jest darem Boga; nie z uczynków, aby się nikt nie chlubił..." (Ef 2, 8-9). Jeśli czynisz dobre uczynki to czy się chlubisz, że zostaniesz zbawiony? Jaka jest twoja wiara? Czy narodziny Jezusa (25 grudnia) traktujesz, jako kolejne święta, przy okazji których będziesz robił porządki w domu, jadł, pił i odpoczywał? Co jest najważniejsze dla ciebie? Niech ta retoryka będzie powodem do zadumy. A może to ostatnie twoje święta Bożego Narodzenia? 

Tematyka seminarium odnowy wiary

W pierwszym tygodniu było o Miłości Boga, w następnym tygodniu poznaliśmy czym jest grzech. W trzeci poniedziałek mogliśmy podjąć decyzję czy Jezus jest moim Panem i Zbawicielem. W kolejnym tygodniu usłyszeliśmy, że Jezus obiecuje i posyła Ducha Świętego (oczywiście tym, którzy w Niego wierzą). Poznaliśmy też Dary Ducha Świętego i dowiedzieliśmy się czym jest walka duchowa i jaka jest moc wspólnoty. Każdy z nas tworzy z kimś wspólnotę. Ta najmniejsza i najważniejsza to wspólnota rodziny, następnie wspólnota parafialna oraz cała wspólnota Kościoła katolickiego. Jaką rolę pełnisz w tych wspólnotach? Czy angażujesz się w życie rodzinne, parafialne i społeczne? 

Dużo pytań pewnie powiesz? Wolna wola, to dar Boga wobec człowieka. Możesz krytykować, możesz nie wierzyć, możesz nawet wyprzeć się Boga. Wolna wola... Ale przecież wolna wola jest też po to, aby sprzeciwiać się szatanowi i walczyć z nim. Wolna wola... Chcesz oddać całe swoje życie Bogu? Chcesz, aby to Jezus cię prowadził? - Zrób ten pierwszy krok i wysłuchaj wszystkich katechez z tego seminarium odnowy wiary i działaj, chciej, idź za Jezusem przez Maryję. Boże narodzenie już tuż, tuż. Bóg posyła Syna swego, aby nas zbawić - Jakie tobie nasuwają się pytania? (...) 

Posłuchaj katechez podczas seminarium odnowy wiary TUTAJ.

R. Rzońca

Nasze pismo parafialne "ZNAK ZBAWIENIA"

 

Pismo parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Rzeszowie "ZNAK ZBAWIENIA" wydawane jest w każdą niedzielę. 

W tym piśmie podejmowane są różne sprawy z dziedziny teologii np. tłumaczenie słowa Bożego. Zamieszczane są intencje Mszy Św. na dany tydzień, niektóre ważniejsze ogłoszenia i informacje dotyczące życia parafii.

Zapraszamy do czytania tej gazetki oraz do czytania prasy katolickiej w ogóle. 

Nagrania audio do odsłuchania

Msze Święte

W niedziele i święta:

700, 830, 1000, 1130, 1245, 1800

W dni powszednie:

 630 i 1800

Konto parafii

PKO BP I O Rzeszów

61  1020  4391  0000  6502  0056  4120

Adres parafii

35-111 Rzeszów

ul. Krakowska 18

☎  +48 728 260 287

email: parafia(AT)podwyzszenie.pl

     Licznik odwiedzin

Dzisiaj1797
Wczoraj1611
Ogółem540319