TransmisjaNa żywo

Kondycja w Panu...

"... lecz ci, co zaufali Panu, odzyskują siły, otrzymują skrzydła jak orły: biegną bez zmęczenia, bez znużenia idą" (Iz 40, 31)

Głód przy stole

Wielkim nieszczęściem jest zaniedbywanie tego Bożego posiłku na pustyni życia. To tak, jakby ktoś umierał z głodu obok suto zastawionego stołu. (św. Jan Maria Vianney)

XXI Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa

Od 19 lipca do 26 lipca obchodzimy XXI Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa pod hasłem "Umocnieni Eucharystią niesiemy Chrystusa". W sposób szczególny w tym tygodniu ogarniamy modlitwą wszystkich kierowców. 26 lipca 2020 r. w naszej parafii po każdej Mszy Świętej odbędzie się błogosławieństwo pojazdów i kierowców. W duchu wdzięczności chcemy wziąć udział w akcji „ Św. Krzysztof – 1 grosz za 1 kilometr” szczęśliwej jazdy na środki transportu dla misjonarzy. Dlatego w najbliższą niedzielę (26 lipca) zorganizowana będzie zbiórka do puszek na pojazdy misyjne.

Jezus posyła każdego z nas, abyśmy głosili Słowo Boże wszędzie tam, gdzie się znajdujemy. Książa misjonarze wypełniają to zaproszenie Jezusa w sposób szczególny. Otaczajmy ich modlitwą i jałmużną wrzucając swoją ofiarę właśnie na pomoc w zakupie pojazdów dla misjonarzy, którzy przemierzając setki, a nawet tysiące kilometrów odwiedzają miejsca, w których żyją ludzie nie znający Boga. 

Papież Benedykt XVI w posynodalnej adhortacji apostolskiej "Sacramentum Caritatis" napisał, że "Kościół, który jest prawdziwie eucharystyczny, jest także misyjny". 

Tydzień św. Krzysztofa to także czas na zastanowienie się nad bezpieczeństwem na drogach, które zależy przede wszystkim od kierowców i pieszych. Jako wierzący musimy być ludźmi odpowiedzialnymi i uczynnymi użytkownikami dróg, dbać o innych na drodze, przepuszczać, jeśli jest tylko okazja. Powinniśmy być gotowi służyć i pomagać innym oraz dokładać wszelkich starań o poszanowanie zasad i przepisów ruchu drogowego. Lekkomyślność, agresja, nietrzeźwość z pewnością nie są cechami chrześcijanina. 

Z okazji Tygodnia św. Krzysztofa, MIVA*1) Polska przypomniała opracowany przez siebie Dekalog Kierowcy.

1. Nie będziesz egoistą na drodze,
2. Nie będziesz ostry w słowach, czynach i gestach wobec innych ludzi,
3. Pamiętaj o modlitwie i uczczeniu św. Krzysztofa, kiedy wyruszasz w drogę - umiej też podziękować,
4. Szanuj pieszych,
5. Nie zabijaj - bądź trzeźwy,
6. Zapnij pasy - będziesz bezpieczny,
7. Nie bądź brawurowy w prędkości,
8. Nie narażaj siebie i innych na niebezpieczeństwo,
9. Pomagaj potrzebującym na drodze,
10. Przestrzegaj przepisów drogowych, szanuj pracę naszej policji".

Modlitwa kierowcy

O Panie, daj mi pewną rękę, dobre oko, doskonałą uwagę, bym nie pozostawił za sobą płaczącego człowieka. Ty jesteś Dawcą Życia – proszę Cię przeto, spraw bym nie stał się przyczyną kalectwa czy śmierci tych, którym Ty dałeś życie. Zachowaj, o Panie, wszystkich, którzy będą mi towarzyszyć od jakichkolwiek nieszczęść i wypadków. Naucz mnie, bym kierował pojazdem dla dobra drugich i umiał opanować pokusę przekraczania granicy bezpieczeństwa szybkości. Spraw, aby piękno tego świata, który stworzyłeś, wraz z radością Twej łaski, mogły mi towarzyszyć na wszystkich drogach moich. Amen.

RRz


*1) MIVA - (Mission Vehicle Association) - znaczy stowarzyszenie/organizacja na rzecz misyjnych środków transportu. Celem działania MIVA Polska jest pomoc misjonarzom w zdobywaniu i zakupie środków transportu oraz ujednolicenie różnych działań w tym zakresie na terenie kraju. Zajmuje się również promocją dzieła misyjnego pracy polskich misjonarz, a także wspiera działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach propagując model kierowcy – chrześcijanina.

Nasze pismo parafialne "ZNAK ZBAWIENIA"

 

Pismo parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Rzeszowie "ZNAK ZBAWIENIA" wydawane jest w każdą niedzielę. 

W tym piśmie podejmowane są różne sprawy z dziedziny teologii np. tłumaczenie słowa Bożego. Zamieszczane są intencje Mszy Św. na dany tydzień, niektóre ważniejsze ogłoszenia i informacje dotyczące życia parafii.

Zapraszamy do czytania tej gazetki oraz do czytania prasy katolickiej w ogóle. 

Nagrania audio do odsłuchania

Msze Święte

W niedziele i święta:

700, 830, 1000, 1130, 1245, 1800

W dni powszednie:

 630 i 1800

Konto parafii

PKO BP I O Rzeszów

61  1020  4391  0000  6502  0056  4120

Adres parafii

35-111 Rzeszów

ul. Krakowska 18

☎  +48 728 260 287

email: parafia(AT)podwyzszenie.pl

     Licznik odwiedzin

Dzisiaj1271
Wczoraj2004
Ogółem599121