TransmisjaNa żywo

Pocałunki miłości

Pan Bóg w Eucharystii składa nam pocałunki miłości. Zatem przyjmujmy z wielką wiarą i miłością Komunię Świętą. (św. Ojciec Pio)

List do Parafian i Sympatyków

Utworzono: sobota, 10 lipiec 2021

Drodzy Parafianie i Sympatycy parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Rzeszowie!

Nasz parafialny wieczernik coraz częściej wymaga troski i prac naprawczych. Tylko w ciągu minionych 10 miesięcy musieliśmy naprawiać nagłośnienie, kilkukrotnie wzywany był serwisant pieca centralnego ogrzewania, naprawy wymagał cały mechanizm kościelnej dzwonnicy. Ostatnie półtora roku, w którym towarzyszy nam epidemia koronawirusa nie ułatwia i tak trudnej sytuacji finansowej parafii. Mimo podjętych starań (napisanego i złożonego wniosku) nie otrzymaliśmy unijnych środków pozwalających na przeprowadzenie termomodernizacji budynku kościoła wraz z kosztownym odwodnieniem jego murów. Nie możemy już jednak dłużej czekać z remontami, gdyż „gołym okiem” widać jak zniszczeniu ulegają kolejne elementy zjedzonej zębem czasu konstrukcji.

Nagląca wydaje się być sprawa utrzymującej się w kościelnych murach wilgoci. Przy wejściu na chór od strony bramy wjazdowej jesienią ubiegłego roku odpadł olbrzymi płat tynku (naprawy zostały wykonane w trybie pilnym dzięki dobrej woli i pomocy zaprzyjaźnionych z parafią budowlańców). Podobny problem pojawił się po ostatniej zimie z drugiej strony wejścia na chór, gdzie zatkany przepust wody na zewnątrz, spowodował jej zastój i zawilgocenie muru (zdj. 1.)

Zdj. 1. Grzyb na suficie przy wejściu na chór nad kaplicą Matki Bożej

Problem potęgują liczne niedoróbki dekarskie na dachu kościoła (zdj. 2.) oraz brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza na schodach wiodących na chór (zdj. 3.).

  
           
              Zdj.2. Niedoróbki blacharskie na dachu                                
  
 Zdj.3. Wilgoć na schodach wiodących na chór

 

Przebudowy wymaga taras nad wejściem głównym do kościoła (zdj. 4 i 5 ), gdyż piętrząca się tam woda z dachu w połączeniu ze zmiennymi temperaturami powietrza rozrywa niejako mury co skutkuje odpadaniem elementów elewacji (zdj. 6).


           
              Zdj.4. Taras nad wejściem głównym                                
  
 Zdj.5. Problematyczne odprowadzenie wody na tarasie

Zdj. 6. Odpadający tynk nad wejściem głównym do kościoła

To niestety tylko początek długiej listy potrzeb, których koszt został oszacowany przez fachowców na około 87 000 zł.

Jako rada parafialna zwracamy się do wszystkich ludzi dobrej woli o pomoc w zebraniu potrzebnych środków finansowych. Na ten moment parafia dysponuje zaledwie 15% potrzebnej sumy, gdyż wcześniejsze – nieprzewidziane tak naprawdę awarie (wymienione na początku niniejszego listu) opróżniły parafialne konto. Zdajemy sobie sprawę, że życie codzienne jest coraz droższe i każdemu jest coraz trudniej w dobie rosnącej w całym kraju inflacji. Będziemy jednak wdzięczni za każdą złotówkę, która będzie darem serca i wyrazem solidarności z całą wspólnotą parafialną.

Może nie dziś, bo nie masz jak, ale może za tydzień lub miesiąc uda Ci się wygospodarować choćby drobną kwotę i przekazać na remont naszej świątyni. Możesz to zrobić w następujący sposób:

  • składając ofiarę na tacę w drugą niedzielę miesiąca;
  • składając ofiarę do puszek, z którymi przy wyjściu z kościoła stać będą przedstawiciele rady parafialnej;
  • składając ofiarę w zakrystii lub kancelarii parafialnej za pośrednictwem terminala do płatności bezgotówkowych;
  • za pośrednictwem ofiaromatu ustawionego za ławkami w nawie głównej;
  • robiąc przelew na subkonto parafialne z wykorzystaniem bramki internetowej Taca on-line 
  • robiąc przelew bezpośrednio na konto parafialne nr 61  1020  4391  0000  6502  0056  4120 w banku PKO BP, tytułem: „remont kościoła”.

Możliwości jest wiele, bo i potrzeb nie brak. Głęboko wierzymy, że razem jesteśmy w stanie zrobić wiele dobrego dla naszej wspólnoty parafialnej, której wspólnym celem powinna być m.in. troska o świątynię.

Z darem modlitwy,

rada parafialna na czele z księdzem proboszczem

Nasze pismo parafialne "ZNAK ZBAWIENIA"

 

Pismo parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Rzeszowie "ZNAK ZBAWIENIA" wydawane jest w każdą niedzielę. 

W tym piśmie podejmowane są różne sprawy z dziedziny teologii np. tłumaczenie słowa Bożego. Zamieszczane są intencje Mszy Św. na dany tydzień, niektóre ważniejsze ogłoszenia i informacje dotyczące życia parafii.

Zapraszamy do czytania tej gazetki oraz do czytania prasy katolickiej w ogóle. 

Nagrania audio do odsłuchania

Msze Święte

W niedziele i święta:

700, 830, 1000, 1130, 1245, 1800

W dni powszednie:

 630 i 1800

Konto parafii

PKO BP I O Rzeszów

61  1020  4391  0000  6502  0056  4120

Wpłaty na potrzeby parafii (remonty)

Informacja

Adres parafii

35-111 Rzeszów

ul. Krakowska 18

☎  +48 728 260 287

email: parafia(AT)podwyzszenie.pl

     Licznik odwiedzin

Dzisiaj580
Wczoraj1771
Ogółem1356065